D.I.Y / Florystyka / Ogrodnicze ABC

Jak wykorzystać skorupki po jajkach?

moja kuchniaTemat jajek jest na czasie, ale nie piszę o skorupkach jedynie ze względu na Wielkanoc. W ciągu dwóch ostatnich tygodni moja rodzina skonsumowała ponad 120 jajek, i to było przed Świętami… Skorupek jest u nas więc co nie miara i to w cale nie od święta. Można je po prostu wyrzucać, można przeznaczać na kompost, można też dać im bardziej kreatywne drugie życie. Zobaczcie co ja robię z moimi skorupkami.

DEKORACJA KWIATOWA

Może to dziwny pomysł, ale najładniejsze z moich skorupek wykorzystałam do ozdobienia kwiatowej dekoracji na stół. Użyłam w niej szafirków i przylaszczek z mojego ogrodu, ale myślę że dobrze wyglądać będą w zasadzie każde inne rośliny wiosenne.

Wielkanocny stroik IMG_7531Wielkanocny stroik z szafirkami

OGRODNICZE „WAPNO”

Ten sposób wypróbowałam po raz pierwszy ponad 20 lat temu. Zamiast kupować wapno w sklepie, pod krzewy i na omszały trawnik można wysypać pył z pokruszonych skorupek. Od razu mówię, że choć to świetna metoda utylizacji pozostałości po jajkach, to by takie „wapnowanie” faktycznie zmieniło pH gleby na bardziej zasadową, potrzebne jest naprawdę wiele, wiele skorupek. Z moich kilkudziesięciu powstał zaledwie skromny słoiczek 250 ml. co starczyło na ok 5m 2 terenu.

potłuczone skorupki jaj wapnowanie skorupkami

ROZSADNIK

To ostatnio modny sposób wysiewania rozsady. Postanowiłam sprawdzić czy się sprawdza. Odpowiedź brzmi – jak najbardziej 🙂 Niektórzy wysiewają w skorupkach jaj także zioła, kiełki (np. rzeżuchę). Możliwości jest wiele, i nie trzeba wydawać pieniędzy na plastikowe rozsadniki.

siewki siewki w kontenerku

Dziś wpis bardzo skondensowany, bo w końcu to długo wyczekiwana Wielkanoc w moim ogrodzie. Muszę zebrać siły na jutrzejsze spacerowanie i fotografowanie pięknej kazimierskiej okolicy! A jak tam wasza Wielkanoc? Czy już planujecie spalać kalorie za pomocą ogrodniczej siłowni? 😉

WESOŁYCH ŚWIĄT

P + B + J + H

Józia przygotowująca święconkę

3 komentarzy do “Jak wykorzystać skorupki po jajkach?

  1. spalalam kalorie w Wielka Sobote na działce 😉 jak wspominalam… jest tam syf kiła i mogiła jeszcze 😀 nie moge sie doczekac az nie bedzie raziło w oczy 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *