Dekoracje z kwiatów / Ogrodnicze podróże / Recenzje & relacje z wydarzeń

Kwiatowe dywany – Boże Ciało w Spycimierzu

To chyba jedyna taka tradycja i jedyne takie miejsce na świecie. W wielu polskich miastach wierni  w czasie obchodów Bożego Ciała przygotowują ołtarze z brzózkami i liliami. Ale tylko w maleńkiej wsi położonej pomiędzy Łodzią a Koninem, lokalna tradycja mobilizuje miejscową społeczność do corocznego kreowania florystycznych arcydzieł. Kwiatowe dywany ze Spycimierza (przypominają bardziej kobierce albo mandale) przyciągają tłumy. Tworzone są tylko raz w roku, w ten jeden dzień. Na chwilę, na kilka godzin. Jako forma uczczenia jednego z najstarszych chrześcijańskich świąt. Postanowiłam sprawdzić czy osławione kwiatowe dywany na Corpus Christi ze Spycimierza są rzeczywiście takie wyjątkowe.

Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 27 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 26Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 33Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 28

Do wsi pod Uniejowem przyjechaliśmy wczesnym popołudniem. Odległość z Warszawy pokonaliśmy w 1,5 godziny, czyli szybciej niż zajmuje mi dojazd do mojego własnego ogrodu (ach te autostrady!). Samochód zaparkowaliśmy na polu zaadaptowanym na parking. Na miejscu, pod kościołem uwijały się setki ludzi pochłoniętych przygotowywaniami do święta. Kwiaty zbierali już od poniedziałku, czyli na cztery dni przed uroczystością. W robieniu kwiatowego dywanu uczestniczy tu każdy gospodarz, każda rodzina. Już od rana w świąteczny dzień dzieci, matki i babcie z zapałem realizują swoje zadania. Zadziwiające, że kwiatowy dywan wykonują także mężczyźni: młodzi chłopcy i całkiem poważni Panowie. Wzruszyłam się widząc seniorów w wieku mojej własnej babci przekładających płatki z wiader do pudełek, schylających się nad stertami kwiatów. Obok 7-8 letni chłopczyk wraz z bratem chodził i polewał gotowe już fragmenty „dywanu” wodą. Wylewał ją z ciężkiego z opryskiwacza plecakowego „żeby wiatr nie pozwiewał”. Dla mieszkańców Spycimierza Boże Ciało to największe wydarzenie w roku. Z tradycji, którą kultywują z dziada pradziada (już od 200 lat) zrobiono ostatnimi czasy atrakcję turystyczną. Tym bardziej tubylcy starają się wywrzeć wrażenie na przyjezdnych swoją ciężką solidarną pracą i kreatywnością. I mimo, że tego dnia na miejsce przybywają setki, tysiące turystów, VIP-y z Biskupem włącznie, a nawet telewizje – widać że kwiatowa dekoracja wsi jest tworzona przede wszystkim dla uczczenia  kościelnego Święta, dla Chrystusa. Floralny dywan będzie ozdabiał ulice Spycimierza dopóki nie przejdzie po nim eucharystyczna procesja.

Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 06 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 07

Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 15

Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 19Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 10Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 29

Kobierzec z kwiatów ma prawie dwa kilometry długości. Jest szeroki na 2 metry i ciągnie się dookoła całej wsi malowniczo położonej dookoła małej dolinki. Każdy fragment roślinnego dzieła wygląda inaczej. Są wzory abstrakcyjne i geometryczne, przypominające barokowe partery w Wersalu. Są też przedstawienia figuralne, które – co tu dużo mówić – wzruszają urokiem autentycznej ludowej sztuki naiwnej. Wśród przedstawionych obrazów widziałam symbole eucharystyczne, a także Św. Jana Pawła II i inne święte postaci (niestety nie wszystkie rozpoznałam). Najpiękniej jednak prezentowały się klasyczne stylizowane wzory roślinno – geometryczne. Można odnieść wrażenie, że wyobraźnia twórców jest nieposkromiona. Najpiękniejsze i najokazalsze fragmenty dywanu tworzono oczywiście tuż przed ołtarzami. Cała trasa przemarszu procesji była zaś tradycyjnie udekorowana  młodymi ściętymi brzózkami i kolorowymi chorągiewkami.

 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 18 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 20 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 24 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 25 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 11

Do usypania kompozycji najwięcej wykorzystuje się kwiatów ogrodowych, ale są też polne. Cała masa maków i chabrów. Rozpoznałam też pastewny łubin, wykę, lilie „smolinosy”, aksamitki, jaśmin i złocienie. Wykorzystywane materiały to nie tylko kwiaty. Najpierw rysuje się na chodniku lub asfalcie szkic kredą. Następnie wypełnia się go roślinami, piaskiem (naturalnym lub barwionym), korą, szyszkami, ścinkami trawy, sianem, nasionami klonu, torfem, liśćmi. Cały pas jest okolony bordiurą, która zazwyczaj wykonana jest z kopczyków z powtykanymi liliami. Niekiedy kopczyki zastępują  symetrycznie ułożone bukieciki na liściach kasztanowca. Kwiaty i płatki, których używają mieszkańcy Spycimierza, są naprawdę przeróżne. Oprócz wymienionych tradycyjnych roślin ogrodowych i dzikich „na warsztat” idą też paprocie, owoce sumaka octowca, a nawet grzybienie (lilie wodne). Co roku wykorzystuje się inne gatunki  – Boże Ciało to święto ruchome, zbieranie kwiatów przypada więc na różne okresy wegetacyjne. Gdy spaceriowałam po Spycimierzu trudno mi było oderwać wzrok od ziemi. Jednak gdy podnosiłam twarz, widziałam że wiele przydomowych ogródków we wsi wygląda interesująco. Czyżby szczególna tradycja obchodzenia Bożego Ciała motywowała mieszkańców do sadzenia przy domach większej liczby kwiatów?

Tak wyglądał jedne z wielu ogródków we wsi. Widać w nim było wiele kwitnących kwiatów, głównie róż i roślin jednorocznych.

Tak wyglądał jedne z wielu ogródków we wsi. Widać w nim było dużo kwitnących kwiatów, zwłaszcza róż i roślin jednorocznych. Zdaje się jednak że „główny kwiatowy plon” poszedł na usypywanie dywanu.

Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 14 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 04 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 05 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 23 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 22

To co zobaczyłam w Spycimierzu przerosło moje oczekiwania, mimo że jak typowy blogger wszystko wcześniej sprawdziłam i obejrzałam w internecie. Na żywo zarówno kwiatowy dywan, jak i proces tworzenia go przez mieszkańców wsi wyglądają dużo bardziej fascynująco. Miałam jednak szczęście, że zawitaliśmy na miejscu dość wcześnie. Procesja zaczynała się o 17.00. Do tego czasu do maleńkiej wsi zjechało co najmniej pół województwa. Wąska droga dojazdowa została zamieniona przez Policję na jednokierunkową i zakorkowała się na kilkanaście kilometrów. Choć polecam udział w obchodach Bożego Ciała w Spycimierzu wielbicielom polskiego folkloru i miłośnikom kwiatów, to jednak ostrzegam. Na przedpolu wsi klimat panował zgoła nie świąteczny, a raczej wczasowo –  jarmarczny. Komu straszni grajkowie z Ekwadoru, liczne budy z kiełbaskami i stragany chińskimi pamiątkami, oraz tłumy rozpychających się (pieszo lub samochodami) turystów, ten niech nie przyjeżdża do Spycimierza za rok. W każdym razie nie po 14.00.

Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 01 Procesja Bożego ciała w Spycimierzu 35 Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 31  Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 32Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu 30

 

2 komentarzy do “Kwiatowe dywany – Boże Ciało w Spycimierzu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *