D.I.Y / Dla dzieci

Piaskownica idealna D.I.Y.

13151705_10210095827338075_2047710569377868896_n

Czy dziecko naprawdę potrzebuje piaskownicy w ogrodzie?

Nigdy nie byłam fanem trwałych urządzeń do zabawy dla dzieci, takich jak huśtawki, piaskownice czy zjeżdżalnie. Wydaje mi się, że tego typu struktury i konstrukcje generalnie szpecą ogród i szybko się nudzą. Byłam zdania, że lepsza sterta piasku (błota?), czy drzewo na które można się wspiąć, niż profesjonalne drabinki. Sama spędzałam przecież wakacje biegając po łące i plotąc wianki, nie przypominam sobie siedzenia z łopatką i wiaderkiem w piaskownicy. Jednak od kiedy mam dwoje dzieci, moje poglądy nieco ewoluowały. Dziś uważam, że piaskownice są spoko, maluchy je po prostu uwielbiają. W czym drewniane pudła są lepsze od zwyczajnej pryzmy piasku? Można je łatwiej utrzymać w czystości. Da się je „okiełznać”, tzn. nie dopuścić do wędrowania piasku po całej działce. Można traktować je jako skrzynie do przechowywania łopatek i foremek. Jeśli są dobrze wykonane, to także można na nich wygodnie usiąść suchą pupą na dołączonej ławeczce/ podeście. Czyli dzieci mają coś więcej niż sam piach.

piaskownica DIY 5
Zamarzyła mi się estetyczna piaskownica. Poszłam do marketu… Generalnie jedno wielkie rozczarowanie, i to w każdym z dużych budowlano – ogrodniczych sklepów. Lipnie, drogo, brzydko. To nie tylko moja opinia, ale też moich dzieci. Żadna piaskownica nam się nie podobała. Zaczęłam więc szukać w sieci. Znalazłam niezłe propozycje, ale niestety z każdą było coś nie tak. Albo za droga. Albo oszukańcza (udają że pokrywa się zamyka, a w rzeczywistości wisi 10 cm nad piaskownicą). Były też całkiem interesujące piaskownice w kształcie łodzi z żaglem-daszkiem od słońca, niestety niedostępne w Polsce. To co było dostępne, za każdym razem z jakiegoś powodu się nie nadawało. Podsumowując – piaskownicy ładnej, wygodnej, porządnej, praktycznej i niedrogiej nie znalazłam. Pozostało mi DIY. Nasz „project sandpit” zrealizował mój mąż, z małą pomocą dziadka. Efekt uważam za naprawdę udany, więc postanowiłam się z wami podzielić. Dzieci są zachwycone. Nadal trzeba je mieć na oku (Henio jeszcze słabo utrzymuje równowagę, wciąż grozi mu upadek i uderzenie o kant), ale to już zupełnie inne życie. Mogę w spokoju relaksować się w ogrodzie, patrząc na moje maluchy grzebiące w piasku, bawiące się w cukiernię.

piaskownica DIY 6piaskownica DIY 9

NASZA PIASKOWNICA D.I.Y.

Robienie piaskownicy zajęło mężowi kilka godzin. Najpierw wykonał kwadratową podstawę , a następnego dnia wieko (znacznie bardziej pracochłonne). Po ustawieniu piaskownicy wybraliśmy ze środka darń na ok 10 cm, i powstały dołek wyłożyliśmy geowłókniną (akurat miałam trochę pozostałości z moich rabat). Za pomocą wkrętarki i plastikowych podkładek mąż przytwierdził geowłókninę do ścian piaskownicy. Zostało nam jeszcze pomalować wieko (jest w tej chwili w naturalnym kolorze) i uzupełnić piach.

Potrzebne narzędzia: krajzega (chyba że dotniecie sobie drewno w warsztacie stolarskim, to bardzo wygodna opcja), wkrętarka, młotek, szpadel do wyjmowania darni, nożyczki do cięcia geowłókniny, hebel.

Potrzebne materiały:

PODSTAWA:

  • 4 deski o wymiarach 5 x 12 x 128 cm, oheblowane
  • Deska na siedzisko o wymiarach 18 x 5 x 133 cm, oheblowana
  • Wkręty do drewna minimum 7 cm (żeby przeszły na wylot desek) ok 30 sztuk
  • Plastikowe podkładki do wkrętów
  • Lakier (my pomalowaliśmy akrylowym białym)
  • Kątowniki o szerokości  15 cm, 4 szt
  • Geowłóknina (sprzedają w rolkach, więc najlepiej wziąć ok 150 cm x 150 cm)

WIEKO:

  • Powinno mieć wymiary 133 x 155 cm, zatem potrzebujecie ok. 8-9 desek 13 x 5 x 133 cm. Nasze deski nie są równej szerokości, ale wy możecie wybrać równiutkie jeśli chcecie. Wówczas potrzeba dokładnie 8 desek, reszta „idzie” na szpary.
  • Listwy poprzeczne 2 szt szer. 15 cm, dł.  110 cm, grubość 8 cm. Można wykonać fazkę jak my (w celach estetycznych)
  • Zawiasy pozwalające na szerokie otwarcie

Schemat wykonania podstawy:

piaskownica - Kopia

Kwadratową podstawę piaskownicy łączymy na wkręty i dodatkowo wzmacniamy kątownikami. Ustawiamy w wybranym miejscu (najlepiej nie w dołku), poziomujemy. Wybieramy ze środka podłoże, tak by pogłębić piaskownicę. Wnętrze wykładamy geowłókniną, którą przycinamy odpowiednio. Mocujemy geowłókninę za pomocą wkrętów i plastikowych podkładek. Przykręcamy na jednym z boków deskę – siedzisko. Układamy deski stanowiące wieko w odstępach 0,5 – 1 cm. Są to tzw. szpary wentylacyjne, to od nich zależy ostatecznie ilu desek będzie potrzeba. Większe szpary = piasek który pomiędzy nie wpada. Mniejsze jednak oznacza słabą wentylację wewnątrz zamkniętej piaskownicy, co sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii. W poprzek wieka przymocowujemy listwy. Na koniec mocujemy zawiasy. Ważne jest by wkręty dokręcić bardzo starannie, a wszelkie ostre elementy wyszlifować. Piaskownicę można dowolnie pomalować, my użyliśmy lakieru akrylowego w kolorze transparentnym białym (podstawa). Wieko jak widać na zdjęciach jest jeszcze nie pomalowane :p

piaskownica DIY 8piaskownica DIY 4piaskownica DIY 3piaskownica DIY 7piaskownica DIY 2piaskownica DIY wieko

2 komentarzy do “Piaskownica idealna D.I.Y.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *