Byliny / Ogrodnicze podróże / Puławy / Zakupy

Tam, gdzie rosną inspiracje. Wizyta w tajemniczym ogrodzie.

Ogród Marzeń 22

Moim zdaniem każdy pasjonat roślin powinien od czasu do czasu zajrzeć do czyjegoś ogrodu. W poszukiwaniu inspiracji, w celu zmiany perspektywy. Jednym z najlepszych miejsc do odwiedzania, są ogrody pokazowe szkółek. Można nakarmić oczy, i od razu zrobić zakupy, przy okazji korzystając z fachowej porady. Ogród który wam zaprezentuję, jest niestety w dużej części niedostępny dla zwiedzających. Należy do właścicieli dużego puławskiego centrum ogrodniczego.

Ogród Marzeń 04Zanim zacznę oprowadzanie po “Ogrodzie Marzeń” w Puławach, chciałam powiedzieć, że do wpisu zainspirowała mnie trochę Megi. Wśród ogrodniczych blogerów krąży opinia, że za “tujozę” i bylejakość ogrodowego krajobrazu w Polsce odpowiadają głównie szkółkarze. Megi uważa, że trzeba w związku z tym doceniać nieliczne wyjątki, pasjonatów, którzy nie traktują roślin jak towar. Takich, którzy mają sklep z roślinami z miłości do nich, nie z miłości do pieniędzy. Dlatego dopiszcie “Ogród Marzeń” w Puławach do listy must–see.

Ogród Marzeń 05

Józia wskazująca na różowe (a jakże)  rododendrony… Było w czym wybierać. Obok piwonia delikatna.

 

Ogród Marzeń 24Ogród Marzeń sasanka

Co można tu znaleźć? Prawie wszystko. Dużo bylin, krzewów, drzew. Jest i tzw. “balkonówka”, świetnie zaopatrzony sklep ze sprzętem. Nie brakuje oryginalnych i modnych odmian bylin, co dla mnie jest szczególnie istotne. Jako stały klient tej szkółki, kupiłam dotąd wiele interesujących okazów, jak choćby penstemony o fioletowych liściach i różowych kwiatach. Podczas ostatniej wizyty zauważyłam zaś w doniczkach Bokkonię sercowatą Macleaya cordata, bylinę-giganta, która od dawna chcę mieć. Mało znanych roślinek jest w puławskim centrum „Ogród marzeń” sporo, ale nawet bardziej zajmujące są dla mnie rabaty pokazowe autorstwa właścicieli.

Ogród Marzeń 12

Na rabatach mieszanych w szkółce „Ogród Marzeń” mnóstwo jest kolorowych bylin. Spodobały mi się różowe pierwiosnki,  i połączenie jukki z tulipanami i przylaszczkami (z prawej)

Ogród Marzeń 18Ogród Marzeń 19 Ogród Marzeń 14ogródek

Państwo Sójkowie są z wykształcenia ogrodnikami. Ich rodzinne gospodarstwo działa od pokoleń, dziadek początkowo zajmował się uprawą leszczyny. Biznes przekształcił się w szkółkę ozdobną, bo Pani Aldona i jej mąż po prostu kochają kwiaty i ogrody. Zajmują się zresztą ich zakładaniem. Ich własny przydomowy jardin, to żywa reklama możliwości gospodarzy. Robi wrażenie bardzo dobrze zaplanowanego i harmonijnego. Mówię to, mimo że nie przepadam za zbytnią mnogością gatunków, ani za przesadną liczbą rabat mieszanych. Tu jednak udało się w bardzo udany sposób połączyć “galerię osobliwości” (niemal każda roślina jest niespotykana, wyjątkowa, zaskakująca) z klasyką. Bujne rabaty pełne są oryginalnych egzemplarzy, takich jak potężny dereń Cornus alternifolia „Variegata”, magnolia rocka, czy wawrzynek murański Daphne arbuscula. „Efekciarstwo” wyszukanych roślin równoważy tradycyjny trawnik, bardzo klasyczne ścieżki z granitowej kostki, żywopłocik z bukszpanu i drewniany taras nad oczkiem wodnym. Całość otacza żywopłot z tui, i jest to chyba pierwszy taki żywopłot, który nie napawał mnie niechęcią. Wyglądał naprawdę całkiem ładnie! Właściciele umieją o niego zadbać. Nie pozwolili na “ząbki” z iglaków – przycinali tuje na równo. Widać, że krzewy żywotników (odmiana Smaragd) są nawodnione i dobrze odżywione, przez co nie ma mowy o szpecących szyszkach czy żółknących igłach. Naprawdę byłam zaskoczona, że żywopłot z tui może wyglądać tak dobrze. Niestety jestem zdania, że cisowy byłby jeszcze lepszy, no ale tutaj zdecydowały względy praktyczne. Tuje musiały urosnąć szybko, by oddzielić część prywatną posesji od terenu sklepu i szklarni. W ogrodzie Sójków spodobał mi się mały warzywnik schowany w wygrodzonym bukszpanem kąciku. Tuż za nim ulokowano jagodziniec (jagodnik) pełen między innymi porzeczek. Jak to możliwe, że sama nie wpadłam na założenie jagodnika?

Ogród Marzeń 26 azalia azurro

Azalia „Azzurro” ma kwiaty w kolorze fiołkowym. Rośnie ich kilka w różnych częściach ogrodu. Na słońcu zaś pyszni się piwonia Paeonia rockii.

Ogród Marzeń 25

Ozdobna wiśnia o różowych kwiatach i ciemnych liściach, a obok piwonia krzewiasta.

Ogród Marzeń 08kwity judaszowcaZapytałam Panią Aldonę Sójkę w jaki sposób dba o swoje rośliny. Każdą traktuje indywidualnie, i daje jej to co potrzeba. Raz jest to porcja obornika, raz trochę więcej wody… ogród pełen różnorodnych roślin o odmiennych wymaganiach nie należy do łatwych w uprawie. Tym bardziej zaskoczyło mnie, że właściciele też dbają o niego tylko w weekendy. Na co dzień w całości poświęcają się pracy przy produkcji roślin i obsłudze centrum ogrodniczego, które otwiera się już o 8.00 rano. Podoba mi się, że to rodzinny biznes. W sklepie pomaga też bardzo sympatyczny i kompetentny syn Robert (tegoroczny maturzysta) i jego dziadek.

Uvularia grandiflora jagodowiec wielkokwiatowy

Ciekawych bylin takich jak jagodowiec wielkokwiatowy jest w Ogrodzie marzeń bardzo wiele.

Ogród Marzeń 02

Nigdy wcześniej nie widziałam prymulek o „miedzianych” liściach i łososiowych kwiatach.

Ogród Marzeń 07

Po lewej kolumnowa wiśnia „Amanogawa”. Po prawej przekwitłe sasanki. Podoba mi się planowanie nasadzeń tak, by rośliny dekorowały również po przekwitnięciu.

Ogród Marzeń 01

Taki kreatywnie  zaaranżowany pojemnik  z trawą ostnicą delikatną Stipa tenuissima i kwiatkami jednorocznymi, dekoruje wejście do szkółki.

Ogród Marzeń 03

Są i zioła w dziesiątkach odmian.

wawrzynek murański

Judaszowiec kwitnie w tym samym czasie co przepięknie pachnący wawrzynek murański.

kaulifloria

Kaulifloria, czyli kwiaty pojawiające się bezpośrednio na zdrewniałych pędach, to jeden z uroków judaszowca.

judaszowiec irys

Wiedzieliście, że judaszowce kwitną jednocześnie z niektórymi odmianami irysów? Dla mnie to zaskoczenie.

Ogród Marzeń 16

crambe cordifolia

Niesamowite strukturalne liście potężnej byliny Crambe cordifolia.

judaszowiecNajwiększym rarytasem ogrodu państwa Sójków jest judaszowiec. A właściwie judaszowce, bo rosną tam aż trzy. Nie mogłam uwierzyć że tu, na zimnej Lubelszczyźnie, udało się te drzewa utrzymać. Zdaje się, że wszystko jest zasługą odpowiedniego, zacisznego stanowiska (za domem, przy szopie na narzędzia, osłonięty żywopłotem). Kwitnące judaszowce wyglądają naprawdę wspaniale. Jedno drzewko już kwitło, drugie (odmiana o ciemnych liściach “Forrest pansy”) była jeszcze w pąkach.  Nie ukrywam, że nic nie działa na mnie lepiej, niż widok rośliny rosnącej i mającej się dobrze u sprzedawcy. Zapytałam skąd w tej małej prowincjonalnej szkółce (miasto powiatowe) tyle wyjątkowych odmian i gatunków. Odpowiedź okazała się prosta – właściciele śledzą światowe trendy ogrodnicze, szukają nowości i sprowadzają je do Puław. Następnie testują na swoich rabatach, i jeśli eksperyment wypali, to bylina czy krzew trafi do produkcji. Gatunki i odmiany wyszukują w czasopismach i katalogach zagranicznych.

anemone niebieski

Po lewej stylowa szopa, po prawej zaskakująco kreatywne połączenie na rabacie cienistej: błękitne anemony i turzyca variegata.

atkindia Ogród Marzeń 13 droga do warzywnikaOgród Marzeń 06

Jeśli będziecie kiedyś jechać do Kazimierza Dolnego, koniecznie zahaczcie o Puławy. I zajrzyjcie do “Ogrodu Marzeń”. Rabaty pokazowe można oglądać cały rok (najpiękniej wyglądają latem).

piwonia delikatna

Już niedługo wpis o tym co kupiłam 😉

xxx

P.

Zobacz również

2 komentarzy do “Tam, gdzie rosną inspiracje. Wizyta w tajemniczym ogrodzie.

  1. Od dawna wiadomo, ze region lubelski i puławski to raj dla ogrodowych poszukiwaczy. Niestety, z Wlkp mam za daleko.
    Jagodnik to fajna sprawa i samo zdrowie. Jest teraz tyle dobrych odmian swidosliwy, kamczatek, ze wspomne tylko te mniej wymagające rosliny. Teraz jest polowa maja, a to znaczy, ze juz za 2 tygodnie cos bede skubał z krzaczkow

  2. I ja mam mały jagodnik (kilkanaście krzewów), sprawia wiele radości. W czerwcu jadę na zjazd ogrodników w Lubelskie, w planach jest szkółking, może odwiedzimy puławski Ogród Marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *