Krzewy / Mój ogród / Weekendy w ogrodzie

Weekend w ogrodzie #24 – Świąteczna azalia

F1000007

Lubię planować ogród z myślą o Świętach. Często zdarza się, że na Wielkanoc przyjeżdżamy na działkę i miło jest gdy można wtedy spojrzeć na jakieś kwiaty, czy kwitnące krzewy. Od dawna poszukiwałam więc roślin które kwitną wcześnie i oferują coś w okresie przedwiosennym. Forsycja mi się już wieki temu znudziła, oczary i derenie jadalne wprawdzie kwitną w tym terminie, ale ich kwiaty są zbyt niepozorne by ozdobić naszą dużą i szarą w tym okresie działkę. Na szczęście odkryłam kilka lat temu prawdziwy skarb – bardzo wcześnie kwitnący różanecznik botaniczny o nazwie Rhododendron mucronulatum.

r. mucronulatum r. mucronulatum 2

W zasadzie powinno się nazywać go azalią – kwitnie zanim na krzewie pojawią się liście. Pochodzi z Japonii. U nas nie jest popularny. Pierwszy raz zobaczyłam Różanecznik ostrokończysty przed wejściem do ogrodu Botanicznego UW w Warszawie (zdjęcie tego egzemplarza w fazie na początku kwitnienia – u góry). Rhododendron mucronulatum kwitnie zazwyczaj pod koniec marca, a więc przed otwarciem ogrodu dla zwiedzających. Łatwo więc przegapić jego piękne, delikatne niczym jedwab, różowe kwiatuszki. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda dorosły krzew tej azalii to pobiegnijcie do ogrodu UW czym prędzej – prawdopodobnie „załapiecie” się na ostatnie dni jego kwitnienia. Warto, zwłaszcza że ogród od kilku dni jest już otwarty dla zwiedzających. Ze względu na urodę i nietypowy termin kwitnienia miałam różanecznik ostrokończysty na liście życzeń zapisany od dawna. Szukałam sadzonek w internecie – ale były trudno dostępne i drogie. Jakże więc uradował mnie widok egzemplarza tej roślinki w mojej ulubionej puławskiej szkółce „Ogród Marzeń” kiedy przyjechałam tam w zeszłym tygodniu… Lepszego prezentu na pierwszy dzień wiosny i na Wielkanoc nie mogłam sobie zrobić.

F1000001 F1000004F1000023  F1000024F1000025F1000009F1000010F1000002

Jak widzicie na zdjęciach, w czasie wizyty w szkółce kupiłam nie tylko rododendron, ale też kilka bylin (m.in. pierwiosnki ząbkowane w kolorze lila) oraz dwuletnie bratki i stokrotki. Chciałam wprowadzić nieco koloru do ogródka i zależało mi na efekcie „instant”. Poza tym jak wiadomo sadzenie jednosezonowych kwiatków to świetna zabawa dla najmłodszych 🙂 Wybrałam tym razem bratki miniaturowe w kolorze białym. Miałam dotąd ambiwalentne odczucia odnośnie roślin tego koloru. Z każdym sezonem zaczynam jednak doceniać ich urodę. Same w sobie białe kwiaty może nie są spektakularne, ale paradoksalnie bardziej zdobią niż cokolwiek innego, w okresie gdy dookoła dominuje brąz i szarość. Na przykład biel ciemierników wyróżnia się na tle delikatnej kiełkującej dopiero zieleni, ożywia i rozjaśnia bure zakątki ogrodu. Dobrze wygląda też wśród ciemnozielonych cisów. Skoro mowa o pojawiającej się zieleni – w wąwozach już jest powoli coraz więcej listków. Sporo też kwiatów w kolorze niebieskim, zwłaszcza przylaszczek, które kocham. Inne niebieskie kwiatki które lubię oglądać na wiosnę, to cebulice syberyjskie. Posadziłam kiedyś kilka cebulek pod leszczyną, a dziś mam ich kilkadziesiąt. Rozsiewają się samoistnie, co w moim poczuciu jest zawsze dodatkową zaletą tej roślinki.

 F1000020 F1000019 F1000016 F1000015 F1000021F1000014 F1000030 F1000029 F1000028F1000027F1000011

Palmy byliśmy święcić tradycyjnie w klasztorze w Kazimierzu Dolnym. W pobliskiej cukierni kupiłam też całkiem sympatyczne ciastka wielkanocne w kształcie zwierzątek i jajek. Szkoda ze w tym roku pogoda nie pozwoliła na zabawę w szukanie czekoladowych jajek w ogródku… Wracając do spraw ogrodniczych – żałuję że nie mam pewności co do mojego różanecznika ostrokończystego. Sadzonka nie była opisana a pracownicy nie wiedzieli co to dokładnie za gatunek i odmiana. Niestety tak często bywa, że szkółki zamawiając pojedyncze sztuki interesujących roślin nie robią sobie już zachodu z opisaniem ich. Zakładam że mój krzew nawet jeśli nie jest tzw. gatunkiem, to przynajmniej jest egzemplarzem spokrewnionym z oryginalnym R. mucronulatum. Istnieje kilka hodowlanych azalii spokrewnionych z azjatycką przedwiosenną pięknością – np. ‚Deep Pink’, ‚Cornell Pink’, czy ‚April Rose’. Jednego z takich mieszańców zauważyłam w zeszłym roku w ogrodzie pokazowym szkółki w podwarszawskim Konstancinie. Kwitła na samym początku kwietnia, równo z pierwszymi magnoliami. Jeśli zatem moja nowo zakupiona azalia to jedna z takich hybryd – to jestem zadowolona 🙂

IMG_5758 IMG_5756 IMG_5752

7 komentarzy do “Weekend w ogrodzie #24 – Świąteczna azalia

  • Prawdę powiedziawszy ja tez nie wiem gdzie posadzić moją azalię. Ale tak ją kocham, że dostanie jakieś honorowe miejsce! Choćby oznaczało to wywalenie czegoś innego.

 1. Mnie się ostatnio marzy jakiś niewielki różanecznik, taki pasujący docelowym rozmiarem do mojej małej działki. Kuszą mnie też niewielki azalie, które można formować w kompaktowe kule.
  Chcesz pierwiosnki ząbkowane? U mnie jest ich zwykle całe mnóstwo. Rozsiewają się jak szalone, chociaż z samosiejek królują jednak fiolety. Białe i różowe są rzadkością.

  • Z przyjemnością przygarnę jakieś pierwiosnki ząbkowane jak przekwitną. U mnie się nie rozsiewają, muszę rozmnażać przez podział… Mogę wymienić się np. na małe ciemierniki 🙂 Ps. Azalie-kule są super, ale u mnie pasowałyby tylko blisko domu, a tam nie ma dla nich dobrej gleby (za sucho). Pozdrawiam mojego ulubionego stałego czytelnika (który nie wiem jak ma na imię… Elf?) 🙂

   • Kusisz ciemiernikami 🙂 A na dodatek chodzi mi po głowie plan odwiedzenia Wawy przed wakacjami, więc może udałoby się go zrealizować (wszystko zależy od sis i jej urlopu). A jak nie, to poczta póki co działa 🙂
    Azalie u mnie dałyby radę jak sądzę. Na wszelki wypadek dostałyby parę garści torfu niskiego i warstwę kory. W połowie miesiąca mam wolny piątek, więc w taki przedłużony weekend poszaleję w ogrodzie szukając miejsca na jakieś nowości.
    Elf ma zupełnie nielfickie imię na literkę „I”, a do tego podobnie jak ty wyżywa się w ogrodzie głównie w weekendy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *