Fashion & gardens / Newsy / Rozrywka

Ciekawa wystawa o ogrodniczej modzie

Zdaję sobie sprawę, że moje „modowe” spojrzenie na ogrody jest nietypowe. Należę zapewne do nielicznych weekendowych-ogrodniczek-na-co-dzień-stylistek. Nie sądziłam, że moda i ogrody to temat, który interesuje szerszą publiczność. A już zupełnie nie spodziewałam się wystawy poświęconej jednocześnie tym dwóm dziedzinom. Ku mojemu zaskoczeniu, taka wystawa została zorganizowana, w prestiżowym muzeum, w dodatku pod patronatem magazynu Vogue. Oczywiście poza granicami Polski, bo w Londynie. Czyżby istnieli gdzieś jeszcze ogrodnicy podobni do mnie? 😉

Rhoda, Lady Birley (1900-1981)

Wystawa w Londynie pokazuje związki pomiędzy światem ogrodów a światem mody. (c) RHS – Lady Birley by Valerie Finnis, courtesy of Garden Museum London.

W kameralnym londyńskim Garden Museum można do końca kwietnia oglądać projekt „Fashion & Gardens: Spring/Summer – Autumn/Winter”. Wszystko wskazuje na to, że nie uda mi się zobaczyć wystawy na własne oczy, pozostaje mi polecić to wydarzenie moim czytelnikom. Tym w Polsce, i tym w Londynie. Kochającym ogrody, i kochającym modę.

Ogród parterowy na tyłach Muzeum Ogrodnictwa w Londynie świeżo po restauracji. Zdjęcie pochodzi z bloga głównej ogrodniczki z muzeum o polsko brzmiącym nazwisku Anna Wiatr. http://museumgardener.wordpress.com/

Ogród parterowy na tyłach Muzeum Ogrodnictwa w Londynie świeżo po restauracji. Zdjęcie pochodzi z bloga głównej ogrodniczki muzeum o polsko brzmiącym nazwisku Anna Wiatr. http://museumgardener.wordpress.com/

Anglia to kraj tradycji związanej z ogrodnictwem. Ale też wielkiej tradycji mody, stylu, i elegancji. Nikogo nie powinno więc dziwić, że przedstawiono przenikanie się tych dwóch narodowych pasji w formie nowoczesnej wystawy. W informacji prasowej organizatorzy ciekawie uzasadniają wybór tematu przedsięwzięcia. W kilku punktach ich teza pokrywa się z moimi własnymi przemyśleniami na temat mody i ogrodów, którymi dzielę się od jakiegoś czasu na blogu tutaj.  Kuratorzy z Garden Museum podejmują modowo – ogrodniczą myśl, pisząc:

„Like gardeners working in their gardens, the modern
fashion world follows a seasonal cycle, always
looking ahead to the next season, trying to anticipate
the changes of light, temperature, mood and scale
that await at the turn of the year. Both gardens and
dress aim to bring a sense of occasion to a season.”

„Podobnie jak ogrodnicy pracują w ogrodach,

tak współczesny świat mody podąża za sezonowym cyklem,

zawsze patrząc przed siebie z myślą o nadchodzącym sezonie,

próbując uwzględnić zmiany oświetlenia, temperatury,

atmosfery i proporcji jakie zachodzą na przestrzeni całego roku.

Zarówno ogrody jak i strój mają na celu wprowadzenie ducha szczególnej okazji w obrębie pór roku”.

Te deklaracje to nie czcze gadanie, lecz faktyczna podstawa do stworzenia nie lada prezentacji. Wśród wystawianych eksponatów, obejmujących czasy zarówno współczesne jak i zamierzchłe (cofamy się aż do Elżbiety I), znalazły się stroje Alexandra McQueena i Christophera Bailey z Burberry, oraz kapelusze Philipa Treacy – czołówki brytyjskich projektantów mody czerpiących inspiracje między innymi z ogródka.

Burberry SS 2014

Finał pokazu marki Burberry na wiosnę/lato 2014. Projektant Christopher Bailey, którego projekty pojawiły się na wystawie Fashion & Garden, twierdzi że zainspirował go angielski różany ogród. Źródło zdjęcia: kimono.pl

Na dowód, że floralne nadruki czy kwiatowa kolorystyka w kolekcjach tych domów mody nie są tylko zbiegiem okoliczności, kurator wystawy cytuje wypowiedź Christophera Bailey’a na temat ostatniej letniej kolekcji dla marki Burberry:

„I wanted this idea of an English rose garden. There 
are all these very dusky, gentle, soft colours and 
then all of a sudden you’ll see a spiky, very red rose 
in the middle of it.”

„Chciałem oddać ideę angielskiego ogrodu różanego,

pełnego delikatnych, miękkich, pastelowych kolorów,

w którym nagle pojawia się kolczasta intensywnie czerwona róża”.

Eksponaty to nie tylko moda brytyjska. Na wystawę wypożyczono także suknię vintage Yves Saint Laurent Haute Couture i kreację Valentino. Jest też kilka ogrodniczych dodatków i akcesoriów historycznych. Oczywiście same ubrania to nie wszystko. Z ekspozycji dowiemy się też, dlaczego tak wielu projektantów mody posiada własne zielone oazy, i w czym im one pomagają. Nie brakuje przekrojowych tematów jak „kwiatowe mody” –  od szału na kamelie w XIX wieku po histerię margerytek w latach 60 XX wieku. W czasie trwającej od lutego wystawy nie zabrakło też wielu spotkań, paneli dyskusyjnych i warsztatów. Partycypowali w nich m.in. studenci prestiżowych londyńskich szkół mody. pokazywano między innymi jak farbować tkaniny naturalnymi barwnikami z roślin.

19. BATMC.6.14.1

Haftowana kieszeń ogrodnicza z połowy XVIII wieku. (c) Fashion Museum, Bath and North East Somerset Council.

Good Gardening Magazine 1937 - Courtesy of Garden Museum (1)

Czasopismo ogrodnicze z 1937 roku. Image: courtesy of Garden Museum

Qualcast Lawnmower Advert 1976 - Courtesy of Garden Museum

Reklama kosiarki Qualcast z roku 1976. Image: Courtesy of Garden Museum

Ponadto w Garden Museum obejrzymy ciekawe archiwalne zdjęcia i historyczne obrazy przedstawiające ogrodników (zarówno słynnych, jak i anonimowych), a wszystko po to by zaprezentować zmieniającą się ogrodniczą modę na przestrzeni lat. Oczywiście nie chodzi o wełniaki i gumofilce, ale o to co wkłada się do ogródka w Anglii. Nie raz dziwiłam się przeglądając magazyny takie jak „The English Garden”, czy „BBC Garden’s Illustrated”, widząc ogrodników przycinających gałęzie w sadzie pod krawatem, i wyrywających chwasty w kaszmirowych sweterkach. „Fashion & Gardens” pokazuje też przekrój strojów jakie zakładamy do odwiedzania ogrodów. W Anglii zajęcie to należy do narodowych tradycji nie tylko arystokratów. Instytucja o nazwie National Trust skupia i otacza tam opieką setki tysięcy ogrodów, często zabytkowych, które pozostają otwarte dla zwiedzających. Wszystko po to, by chronić ogrodnicze dziedzictwo narodowe. Wielka Brytania jest krajem, w którym instytucje takie jak ta należą do najpotężniejszych i najzamożniejszych.

Wystawa Fashion & Gardens: Spring/Summer – Autumn/Winter potrwa do 26 kwietnia 2014 r. Zdjęcia eksponatów zostały udostępnione przez Garden Museum.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *