Dla dzieci / Zwierzęta

Z dziećmi w ogrodzie – zabawa w odlewy śladów leśnych zwierząt

my w ogrodzie

Dzieci w ogrodzie? Wymyślając atrakcje warto połączyć zabawę z nauką i wykorzystać momenty spędzane w ogródku w celach edukacyjnych. Moim celem jest by maluchy nie tylko lubiły ogród i działkę, ale też dowiadywały się tego i owego na temat przyrody, fauny i flory. Niedawno bawiliśmy się w robienie gipsowych odlewów. Przedwiośnie jest do tego idealnym czasem – mokra gleba, błoto często się tworzy na ścieżkach. Zwierzęta kręcą się po ogrodzie w poszukiwaniu pożywienia. Łatwo więc o wyraźne ślady. Niestety te, które my znaleźliśmy, miały już kilka dni (bywamy tylko w weekendy, ot cały problem), ale na potrzeby dziecięcego przedsięwzięcia to wystarczyło. Chcecie wykonać gipsowe odciski podobne do naszych? Oto jak się do tego zabrać:

1. Przygotuj potrzebne materiały

Będzie ci potrzebny worek gipsu (2 kg to aż zanadto) – koszt ok 3 zł, plastikowy kubełek, coś do mieszania (użyłam widelca plastikowego), ok 1l wody i łopatkę do wygrzebywania odlewów z ziemi. Możesz też wykonać opaskę z papieru, żeby odlew był bardziej „elegancki” i wyglądał profesjonalnie. Potrzebny będzie ok 1m pasek kartonu o szerokości maks 5 cm i spinacz. Na koniec przydadzą się szczotka/ pędzel do oczyszczania odcisków, i farby (opcjonalnie).

gipsowe odlewy sladów zwierząt

2. Zlokalizuj ślady

Jeśli w twoim ogrodzie tak jak u nas, są stałe miejsca w których pojawiają się dziki czy sarny, to sprawa jest prosta. Jeśli natomiast bawicie się w dzikim terenie (np. na wycieczce do lasu), szukajcie tropów w pobliżu paśników, na polanach, przy wąskich błotnistych ścieżkach. Najlepiej oczywiście z samego rana, optymalnie kilka – kilkanaście godzin po deszczu. Przed wykonaniem odlewu warto oczyścić miejsce dookoła śladu, usunąć liście, źdźbła trawy, patyki. Jeśli wykonujecie odlew z użyciem kartonowego paska, otoczcie swój ślad tak by karton tworzył „barierkę” czy opaskę dla gipsu.

ślady dzika

3. Wykonaj odlew

Kolejny krok to wykonanie masy. Trzeba wymieszać ok. szklankę gipsu z wodą, do uzyskania konsystencji ciasta naleśnikowego. Nie mieszaj więcej niż potrzebujesz, ani nie wykonuj tego zbyt wcześnie (zanim znajdziesz swój ślad) bo gips bardzo szybko zasycha. Wlej pożądana ilość masy w miejsce wybranego śladu i poczekaj 5-10 minut, aż całkowicie zastygnie.

odciskodlewy sladów zwierząt z gipsu

4. Oczyść i pomaluj

To najprzyjemniejszy etap. Możecie wspólnie z dziećmi się przyglądać wykonanym odlewom, bawić się w ich identyfikację.  Malowanie też podoba się maluchom. Moja Józia upiera się, że to co odcisnęła, to nie był żaden dzik, tylko jednorożec. W końcu jego ślad jest tęczowy!

malowanie gipsowych odcisków

Jak rozpoznać do kogo należą ślady? Sprawa nie jest prosta. Wiele zależy od tego czy są świeże, czy symetrycznie ułożone, w jakim podłożu odciśnięte, czy była to samica czy samiec, i tak dalej. Nasze odciski były w miejscu gdzie zwierzęta ewidentnie dreptały (odciski nie układały się w żaden ciągły trop). Podpowiedzią w identyfikacji może być także to, co zauważycie dookoła. Ja widząc ślady przy zrytym trawniku z łatwością stwierdziłam, że należą do dzika. Zaś na rabacie obok ponadgryzanych rododendronów ślady ewidentnie pozostawiły sarenki. Nasze odciski są niezbyt wyraźne, i dość podobne do siebie… ale widać, że  racice sarny są bardziej delikatne, bardziej rozczłonkowane i nieco bardziej szpiczaste niż u dzika. Sama wielkość całego śladu nie wyznacznikiem pozwalający na jednoznaczną identyfikację, bo mały dzik (warchlak) i kozioł sarny mogą mieć podobnej wielkości ślady. Nasza identyfikacja przebiegła z pomocą kultowej rodzinnej książki „Na wycieczce na biwaku”, ale ciekawe porównania są też dostępne w sieci. Na przykład to pochodzi ze strony Polskiego Związku Łowieckiego.

porownanie-sladow

dzik

Odcisk racic dzika.

sarna

Tutaj na 99% sarenka.

odlewy gipsowe śladów

A to tęczowe jednorożce…

malowanie gipsowych odcisków 2

Spróbujcie tak się pobawić np. podczas spaceru w lesie. Potem jest jeszcze co robić w domu… Dzieciom się spodoba, zapewniam!

Henio

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *